sıkça sorulan sorular

İnşaat hangi müteahhit firma tarafından yapılmaktadır?
YDA PARK AVENUE projesi bir YDA Group projesidir. Temelleri 1954 yılına dayanan YDA Group; bünyesindeki ilk firma olan AKSA İnşaat ile 40 yılı, grubun onursal başkanı ve kurucusu rahmetli Yaşar Dede Arslan’ın adına ithafen kurulan YDA İnşaat ile de 20 yılı geride bırakarak, yarım asrı aşan tecrübesiyle istikrarlı büyüme ivmesini sürdürmektedir. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketleriyle YDA Group bugün; yurt içi ve yurt dışı iştirakleri bulunan, uluslararası düzeyde iş hacmi yaratan, 6,1 milyar USD’yi bulan tamamlanmış projeleri ve hâlihazırda 8 bin kişilik istihdam gücüyle Türkiye’nin lider şirketler grubundan biridir. Daha detaylı bilgi için www.yda.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
İnşaat ne zaman başladı; teslim tarihleri ne zaman?
İnşaat yapım ruhsatı 21 Mart 2014’te alınan projemizin inşaatına 16 Haziran 2014 tarihinde başlanmıştır. Projemizin 1. Etap teslimleri başlamış olup, 2. Etap teslimleri ise 2017 yılının ikinci yarısında gerçekleşecektir.
Proje kaç m2 alan üzerine kuruludur ?
Projemizin arsa alanı 133.000 m2 olup, bu alanın 18.000 m2 ‘si ticari üniteler ve sosyal tesisler, 15.000 m2’si konut, 100.000 m2’si ise peyzaj ve rekreasyon alanı olarak projelendirilmiştir. Mevcut arsanın %75’i peyzaja yani mavi ve yeşile ayrılmıştır.
Binaların yapım sistemi nedir?
Bloklar tünel kalıp betonarme sistemiyle, kapalı otopark ve sosyal tesisler ise konvansiyonel kalıp betonarme sistem ile inşa edilmektedir.
Cam Balkon Kapatma sistemi yapılacak mı ?
Evet; tüm konutlarımızın mutfak balkonlarında ve kat bahçeli konutlarımızda ise mutfak önünde cam balkon kapatma sistemi YDA tarafından yapılacaktır.
Çelik Kapılarda Hangi Marka Kullanılmaktadır?
YDA PARK AVENUE’de çelik kapıda 21 yılı aşan tecrübesiyle güven ve estetiği bir arada sunan sektörünün öncü markalarından ANKARA ÇELİK KAPI imzası taşıyacaktır. Çelik kapıların, sözleşmesi imzalanarak üretim aşaması devam etmektedir.
Mutfak Ankastrelerinde Hangi Marka Kullanılmaktadır?
YDA PARK AVENUE mutfaklarındaki ankastreler SİEMENS marka olacaktır. Üstün SİEMENS teknolojisi ve tasarımıyla üretilen mikrodalga fırın, ankastre fırın, davlumbaz ve elektrikli set üstü ocak konutlarınızda hazır olarak sizlere teslim edilecektir.
Mutfak Tezgahlarında Hangi Marka Kullanılmaktadır?
YDA PARK AVENUE mutfaklarındaki tezgahlar İspanya malı SİLESTONE marka NEGRO STELLAR cinsi olacaktır. Sözleşme imzalanarak üretim aşamasına geçilmiştir.
Örnek dairedeki hangi ürünler (ankastre/dolap vs.) teslimatta verilecek ?
Vestiyer, banyo ve mutfak dolapları, çamaşır bölmesine ait dolapların ve giyinme odasında bulunan dolapların yanı sıra mutfakta bulunan ankastre mikrodalga fırın, ankastre fırın, davlumbaz ve elektrikli set üstü ocak konutlarınızda hazır olarak sizlere teslim edilecektir.
Kiler ya da depo mevcut mu ?
Her konutumuza bodrum katta ayrıca depo tahsis edilecektir. Opsiyonel olarak sözleşme sırasında yazılı olarak tercihinizi belirtmeniz halinde (imalatların başlamamış olması kaydıyla) arzu ederseniz konutunuzdaki misafir lavabosu raflı kiler olarak da teslim edilebilecektir.
Hangi kapasitede ve kaç adet asansör bulunmaktadır ?
Tower bloklarda 3 adet 1000 kg.’lık asansör ve 1 adet 1000 kg.’lık itfaiyeci asansörü 2,5 mt/sn hızda çalışacaktır.

11 ve 15 katlı bloklarda ise 3 adet 1000 kg.’lık asansör 1,5 m/sn hızda çalışacaktır.
Hangi ısıtma sistemi kullanılmaktadır?
YDA PARK AVENUE’de,  Enerji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca  yürürlüğe konan  “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”ne uygun ısıtma sistemi uygulanmaktadır. Binalarda enerjinin etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasına ilişkin yönetmelik gereğince,  toplam kullanım alanı 2.000 m2 ve üstünde olan tüm yeni yapılarda zorunlu olarak, merkezi ısıtma sistemi yapılmaktadır.
Projemizde 5 adet KASKAD sistemi ile çalışan 5,000 kW kapasiteli ERANSAN marka ısıtma kazanı (Türkiye menşei) ısıtma kazanı ve BALTUR marka modülasyonlu brülör (İtalyan menşei)  kullanılmaktadır.
KASKAD sistem, birden fazla cihazdan oluşan, bu cihazların modülasyonlu (oransal) olarak kontrol edildiği, büyük kapasiteli tek bir kazan yerine, aynı kapasite temini için daha küçük kapasiteli kazanların bir arada kullanıldığı sistemlerdir. Projemiz kapsamında da 5 adet kazan otomasyon sistemi ile birbirine bağlanmış olup,KASKAD sistem mantığında  dış hava kompanzasyonu, talebe göre sıcak su rejimi ve çalışan cihaz sayısının optimizasyonu vb. kontrolların tamamı oransal olarak sağlanmaktadır. Daire içi ısıtma suyu kullanımı da, tamamen DAF marka daire istasyonu(substation) tarafından yine optimum verim ile bağımsız şekilde temin edilmektedir. Daire içinde her malik kendi kullanacağı sıcak suyun ödemesini  kendine ait daire istasyonundan yapılan ölçüm üzerinden yapacaktır.
Kazan tarafından üretilen ısıtma suyunun bloklara iletiminde, aluminyum kaplamalı, 5 cm kalınlığında camyünü izoleli borular kullanılmaktadır. Bu ısıtma borularına ait, İZOCAM yalıtım programı ile hesaplanan iletimsel ısı kayıp raporu aşağıda bulunmaktadır. Rapordan da görüleceği üzere, 3 cm izolasyon kullanılması yeterli iken, emniyetle 5 cm izolasyon kullanılmıştır.
Brülörler oransal modülasyonlu olarak, ısıtma yüküne göre doğalgaz akışını sağlayarak, en optimum, ve tasarruflu şekilde ısıtma enerjisi üretmektedir.
Ayrıca enerji tasarrufu sağlanması amacıyla daire içindeki radyatörler üzerinde bulunan termostatik vanalar ile her odanın ısısını istenilen seviyede ayarlama imkanına sahip olunacaktır.

 

PVC sistemlerinde Hangi Marka Kullanılmaktadır?
YDA PARK AVENUE’nün PVC sistemleri ; dünyaca ünlü Alman devi REHAU markasını taşımaktadır. Dünyada yıllardır PVC sistemleri konusunda akla gelen ilk isim olan REHAU PVC sistemleriyle maksimum enerji tasarrufu sağlanırken kalite, tasarım ve estetik bir arada sunulmaktadır.
Mutfak Mobilyalarını Hangi Marka Dizayn Etmektedir ?
Türkiye’nin köklü mobilya markası Kelebek Mobilya ile sözleşme imzalanmıştır. Üretim sürecine hızla devam eden Kelebek Mobilya, yenilikçi tasarımları ve her türlü projeye özel sunduğu iddialı çözümlerini YDA PARK AVENUE’de hayata geçirecektir. Mutfak dekorasyon çalışmaları Kelebek Mutfak'ın uzman ekipleri tarafından yürütülecektir.
Ahşap Kapılarda Hangi Marka Kullanılmaktadır?
YDA PARK AVENUE’de daire içi kapılar, doğal ahşap kullanarak özgün tasarımlar üreten kapı sektörünün öncü markalarından EURODECOR imzası taşıyacaktır. Ahşap kapıların, sözleşmesi imzalanarak üretim aşamasına geçilmiştir.
Seramik Yüzeylerde Hangi Marka Kullanılmaktadır?
YDA PARK AVENUE’de tüm seramik yüzeylerde , Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun uluslararası markası VitrA ile sözleşme imzalanarak, üretim aşamasına geçilmiştir.
Güvenlik nasıl sağlanacak ?
Evinizin, kendinizin ve en önemlisi çocuklarınızın sürekli güvende olduğunu bilmenin huzurunu YDA PARK AVENUE’de sizler için en ince ayrıntısına kadar düşündük. Açık-kapalı tüm alanlar ve bina giriş-çıkışları güvenlik kameralarıyla 7/24 takip edilecek, aşamalı güvenlik sistemleriyle maksimum kontrol sağlanacaktır. Tüm konutlarımızda görüntülü interkom sistemi ile peyzaj ve açık spor alanlarındaki kameralar vasıtasıyla çocuklarınız gönüllerince vakit geçirirken sizler de evinizden onları izleme imkânına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra özel güvenlik personeli 7/24 devriye ekipler halinde site güvenliğini sağlayacaktır.
Engelliler için özel çevre düzenlemesi var mı ?
Projemizde engelliler için güvenli ve kolay ulaşılabilirlik temelinde gerekli olan özel çevre düzenlemeleri yapılmaktadır.
Jeneratör sistemi mevcut mu ?
Projemizde; elektrik kesintilerinde tüm konutlarımıza %100 enerji temin edecek “%100 beslemeli tam güç jeneratör” bulunacaktır. Yani YDA PARK AVENUE; elektrik kesintilerinden etkilenmeyecek, ışıltısı hiç kaybolmayacaktır.
Yangın sistemi var mı ?
Projemizde yürüklükteki yangın yönetmeliklerin öngördüğü tüm sistemler bulunmaktadır. Yangın anında, yangın merdivenleri basınçlandırılarak güvenli çıkış sağlayacak sistemi, katlarda ait ortak holde duman egzost sistemleri kurulması planlanmıştır. Motorlu duman damperleri açılarak yangın mahallerinde dumanı tahliye etmesi sağlanacaktır. Tüm konut bloklarımızda katlarda yangın dolapları bulunacaktır. Yüksek katlı konut bloklarımızda yangın söndürme tesisatı sprinkler sistemi ve kat hollerinde yangın dolapları bulunacaktır. Binaların yangından korunması hakkında Yönetmelik gereğince belli tüm kapalı otoparklar kuru tip sprinkler sistemi korunmuştur. Otoparklarda duman egzost sistemleri, taze hava sağlayacak sistemler kurulacaktır. Sprinkler sistemine ve yangın dolaplarına gerekli basınç ve debide suyu sağlayacak elektrikli yangın pompalarımız konulmuştur.
Bloklarda su deposu olacak mı ?
Site için; içme suyu, yangın deposu ve bahçe sulama deposu olmak üzere ayrı ayrı planlanmış tüm blokları besleyecek kapasitede merkezi su depoları bulunacaktır. İçme suyu için modüler paslanmaz çelik su deposu, yangın ve bahçe sulama için modüler galvaniz su deposu kullanılacaktır.
Kapalı ve Açık Otopark Sayısı Nedir ?
4+1 daire sahiplerimize 2 adet kapalı, 3+1 daire sahiplerimize 1 adet kapalı otoparkın yanı sıra 300 araç kapasiteli açık otopark kullanımınıza sunulacaktır.
Otopark ile konutlar arasında bağlantı nasıl sağlanmaktadır ?
3 katlı kapalı otoparklarımızdan blok asansör hollerine bağlantı yapılarak, açık alana hiç çıkmadan asansörle doğrudan konutunuza ulaşım rahatlıkla sağlanacaktır.
Spor alanları nelerdir ?
7.300 m2 kapalı spor alanı ile YDA PARK AVENUE’de, üyelik uygulaması ile özel işletme bünyesinde hizmet verecek olan kapalı spor merkezimizde onlarca alternatif hizmetinize sunulacaktır: Spor Merkezimiz içinde:
 • - Karma ve kadınlara özel seçenekleriyle iki ayrı yüzme havuzu
 • - Karma ve kadınlara özel iki ayrı fitness salonu
 • - Kapalı basketbol sahası
 • - Squash salonu
 • - Spinning Salonu
 • - Masa tenisi
 • - Çocuk oyun alanları
 • - Stüdyolar (pilates, yoga, aerobik, vb.)
Spa &Güzellik Merkezimizde:
 • - Kadınlara &Erkeklere özel Spa Merkezi
 • - Kadınlara &Erkeklere özel Türk Hamamı
 • - Kadınlara &Erkeklere özel Sauna
 • - Kadınlara &Erkeklere özel Buhar Odaları
 • - Kadınlara &Erkeklere özel Masaj Odaları
 • - Kadınlara &Erkeklere özel Solaryum
 • - Kadınlara &Erkeklere özel Kuaför
 • - Kadınlara &Erkeklere özel Cilt Bakım Salonu
 • - Kadınlara Özel Güzellik Salonu
Sadece site sakinlerimizin kullanımına açık olacak Peyzaj Alanlarımızda ise:
 • - Dere etrafında bisiklet parkuru
 • - Dere etrafında yürüyüş parkuru
 • - Paten pisti
 • - Macera Parkuru(ip parkuru ve tırmanma parkuru)
 • - Açık hava egzersiz alanları (dış mekan fitness aletleri)
 • - Çocuk oyun alanları ve donatıları
 • - Basketbol ve voleybol alanı
 • - Tenis kortu
Sosyal Alanlar Neler ?
133 bin metrekarelik arsamızın 100 bin metrekaresi peyzaj alanlarına yani mavi ve yeşile ayrılmıştır. YDA PARK AVENUE; Türkiye’deki konut projeleri arasında ilk kez hayata geçirilecek sosyal donatıları ile de dikkat çekmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir:
 • - Ördeklerin, kazların, köpek ve kedilerin bir arada yaşayacağı, çocuklarınızın hayvan sevgisiyle büyümesini sağlayacak Evcil Hayvan Habitatı,
 • - Çarpıcı sadeliği ve sahip olduğu simgesel anlatımıyla ruhunuzu dinlendirme fırsatı sunacak olan Zen Bahçesi,
 • - Birbirinden güzel filmler izleyebileceğiniz Açık Hava Sineması,
 • -Gençlerin; müzik, tiyatro, dans gibi sanatın farklı dallarında hobilerini geliştirebilecekleri Gençlik merkezi,
 • - Çocuklarınızı güvenle emanet edebileceğiniz Kreş,
 • - Çocuklarınızın yaşıtları ile sosyalleşip, oyunlar oynayıp, eğleneceği Çocuk Eğlence Merkezi,
 • - Ebru sanatından, ahşap boyamaya kadar çok çeşitli etkinliklerin düzenleneceği Sanat Atölyeleri,
 • - Çeşitli el becerisi, yabancı dil, bilgisayar ve değişik kursların düzenleneceği Hobi Atölyeleri ,
 • - Çocuğunuz ve sizin için birlikte yapabileceğiniz bir hobi fırsatı sunacak olan Model Tekne Havuzu ,
 • - Müzikten tiyatroya çeşitli gösterilerin düzenleneceği ailenizle birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Amfi Tiyatro,
 • - Toplantı, taziye ve diğer sosyal amaçlı etkinlikleriniz için kullanabileceğiniz Çok Amaçlı Salon,

 • Bunların yanı sıra cadde mağazalarıyla Ankara’nın yeni cazibe merkezi olmaya aday YDA PARKAVENUE Life’da şu ayrıcalıklar bulunmaktadır:
 • - Süpermarket
 • - Seçkin kafe ve restoranlar
 • - Bankalar /ATM’ler
 • - Marka Mağazalar
 • - Balo ve Kokteyl Salonu
 • - Gençlik Eğlence Merkezi
 • - Günlük ihtiyaçlara cevap verecek (eczane, kırtasiye, fotoğrafçı, vb.) dükkânlar
 • Kreş Hangi Eğitim Kurumu Bünyesinde Faaliyet Gösterecek ?
  Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarının başında gelen Final Okulları YDA PARK AVENUE'da. “Hem yaşam hem sınav başarısı“ sloganıyla eğitim veren Final Okulları; YDA PARK AVENUE içerisinde özel olarak dizayn edilmiş kreşte okul öncesi eğitim hizmeti sunacak.
  Spor Merkezinin işletmesini kim yapacak ?
  Her biri kendi alanlarında profesyonel markalar tarafından işletilecek olan sosyal alanlar; bağımsız işletmeler tarafından masrafları kendilerince karşılanmak kaydıyla işletilecektir. Site sakinleri bu mekanların giderlerine genel olarak bedel ödemeyeceklerdir. Hizmetlerden yararlanmak isteyen YDA PARK AVENUE sakinlerine çok ayrıcalıklı indirimlerle hizmet sunulacaktır.
  Ses yalıtımı nasıl sağlanacak ?
  Tesviye şapı altında özel ses yalıtımı şiltesi kullanılmasının yanı sıra parkeler altında da özel şilte uygulaması yapılacaktır. Daireler arası ortak duvarlarda da bir ses yalıtımı yapılacaktır. Sıhhi tesisat borulamasında su hızları düşük seçilerek çaplandırılmış ve pissu tesisatında sessiz PVC borular ve kat istasyonlarında balans vanaları kullanarak tesisattaki ses sorunları azalması sağlanmıştır.
  Hangi özelikte hidroforlar kullanılacak ?
  Merkezi su deposundan bloklara ve konutlara kullanım suyunu iletecek, gerekli debi ve basınç değerini ihtiyaca göre ayarlayan frekans konvertörlü hidroforlar kullanılacaktır .Hidrofor seti çok kademeli dikey milli, santrifüj tam otomatik paket tip hidroforlardır.
  Projenin lokasyon avantajları neler ?
  Ankara’nın son dönemlerde en çok değer kazanan bölgesinde inşa edilen YDA PARK AVENUE; metronun Hastane ve Macunköy istasyonlarına 5’er dakika, Onkoloji Hastanesi’ne ise 2 dakika yürüme mesafesinde, 3 üniversite yerleşkesine 10 dakikada kolay ulaşım sunan avantajlı bir lokasyona sahiptir. Konumu itibariyle Eskişehir Yolu, Konya Yolu, İstanbul Yolu, Kuzey Çevre Yolu gibi tüm ana arterlerle bağlantısı bulunan projemiz; yeni açılan Ankara Bulvarı ile hiçbir ışığa ve trafiğe takılmadan Kızılay’a 7-8 dakikada ulaşım rahatlığı sunmasıyla da öne çıkmaktadır. Ankara’nın yeni eğlence merkezi ve doğal parkı ANKA Park ile Atatürk Orman Çiftliği’ne yakınlığıyla ve yanı başında bu yıl hizmete girecek 180’den fazla mağazanın yer alacağı Alışveriş Merkezi ile de farklı fırsatlar sunmaktadır. Bu lokasyon avantajlarının yanı sıra site yönetimince organize edilecek olan Hastane metro istasyonu ile site arasında günün belirli saatlerinde ring yapacak servis araç hizmeti ile de sizlere ayrıcalıklı bir ulaşım sunulacaktır.
  Tapu süreci nasıl ilerlemektedir ?
  Sözleşmede belirtilen ödeme koşulları yerine getirildiğinde tapunuz hemen teslim edilmektedir.
  Ödeme koşulları nasıl ?
  Peşin ya da satış bedelinin %75’lik kısmı için uzun vadede hemen banka kredisi kullanımına uygun projemiz için firmamız bünyesinde tamamen kişiye özel esnek ödeme planları da sunmaktayız.
  Hangi bankalarla çalışılmaktadır ?
  Yapı Kredi, İş Bankası, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Albaraka ile projemize özel avantajlarla kredi kullanma imkânına sahipsiniz.
  Şirket kredisi imkânı var mı ?
  Şirket kredili satışlarımız bulunmaktadır. Ödeme planlarında esnek, tamamen kişiye özel cazip ödeme koşulları sunulmaktadır.
  Kat irtifakı mevcut mudur ?
  Kat irtifakı kurulmuş olup; konutlar bağımsız bölümler halinde tapuya kayıtlarına işlenmiştir. Ödemelerini tamamlayan müşterilerimize hemen, banka kredili satışlarda ise üzerine ipotek konularak kat irtifakı tapusu verilebilmektedir.
  KDV ne zaman ödeniyor ?
  YDA PARK AVENUE’de ; %1’lik KDV avantajına sahipsiniz. Sözleşme fiyatlarımıza KDV dâhil olup, faturanız konut teslimiyle birlikte düzenlenecektir.
  Sözleşme anında hangi belgeler gerekli ?
  Sadece nüfus cüzdanınız yeterlidir.